"מאורסת לאמת"

במרץ 415 נרצחה היפאטיה. הסיבה המיידית הייתה סרובה להצטרף לאנטישמיות ברחובות ולצו הגירוש כנגד הקהילה היהודית באלכסנדריה.

היפאטיה, ביתו של המתמטקאי Theon מאלכסנדריה חונכה להשכלה ומדעים. בתקופתה נחשבה כמתמטיקאית גדולה אף מאביה. בבגרותה הורתה פילוסופיה ומתמטיקה באלכסנדריה. כמו כן חיברה את הקאנון האסטרונומי והייתה ידועה גם בזכות יופיה הרב. היא לא נישאה מעולם. להצעות הנישואים שקיבלה ענתה שהיא: "מאורסת לאמת". היא התהלכה בגלימת פילוסופים ברחבי אלכסנדריה.

בספר הנהדר והחשוב, זוכה הפוליצר, אודות ההחזרה וההפצה מחדש של התאוריה המדעית החשובה מעולם – התיאוריה האטומית של דמוקריטוס – וחשיבותה לרנסאנס, לתחיית המדעים ולתחיית המערב – :The Swerve: How the world became Modern; Stephen Greenblatt מסביר המחבר שהיפאטיה לא נרעשה כאשר הנוצרים החלו להשמיד פסלים/סמלים שייצגו לכאורה ערכים פגאניים. היא, ככל הנראה, חשבה שזה גל שחולף או שהדברים אינם חשובים מספיק. כאשר הנוצרים, עם זאת, יצאו כנגד היהודים היא סרבה לעמוד מנגד.

בגין סירוב זה שמועות "החלו לצוץ" אודות היפאטיה שעסקה באסטרונומיה, מתמטיקה ופילוסופיה כמי שעוסקת בסוג של מאגיה שחורה. הרי לא יעלה על הדעת שאישה תעסוק בכל התחומים הללו, מסביר גרינבלאט את הלך הרוח באלכסנדריה – בשל כך היא חייבת להיות מכשפה.

מתוך הספר: בדרכה לביתה היא נתפסה על ידי המון מוסת שארב לה. הם לקחו אותה לכנסיה, שהייתה פעם מקדש לקיסר, הפשיטו אותה מבגדיה ואח"כ גם מעורה. הם גם שברו את עצמות גופה. לאחר מכן גררו את גופתה המושחתת והמעונה במרכבה ברחובות אלכנסדריה. המסר היה ברור כך יעשה לאישה יפת התואר, המשכילה, "המאורסת לאמת" וללמידה. איש הכמורה הנוצרית Cyril שהיה הגורם לזוועה הזו הפך אח"כ לקדוש נוצרי גם בשל מעשים אלו.

גרינבלאט מסביר – הרצח של היפאטיה היה חשוב בצורה בלתי רגילה שכן הוא סימל את השקיעה של החיים האינטלקטואלים באלכסנדריה. יתרה מכך, היפאטיה הייתה מעמודי התווך של הספרייה של אלכסנדריה. המסר נקלט. שומרי הספריה, הידע וכנראה גם הנשים חייבים להזהר. הספריה שאספה וריכזה מאות שנים את סך הידע האנושי והייתה לפלא עולמי נותרה, לא רק ללא הגנה מעשית, גם תוכן הספרים השתנה. כאשר הגיעה האש והחיילים המוסלמים 200 שנה מאוחר יותר הם מצאו בעיקר ספרי תיאולגיה נוצרית על המדפים. כך אבדו לאנושות אוצרות שככל הנראה לעולם לא יחזרו. בינהם הספר של טבעם של דברים שכלל את התיאוריה האטומית של דמוקריטוס (De Rerum Natura;Lucretius – On the Nature of Things). מציאת הספר מחדש (1417) על ידי פוגיו (Poggio Bracciolini), עוזרו האישי לשעבר של האפיפיור, טוען גרינבלאט, הייתה קריטית לתחיית המדעים במערב אירופה. 

על פי גרינבלאט, רציחתה של היפאטיה מסמלת את שקיעת המערב ל יותר מ-1000 שנה. הרצח לפי גרינבלאט גרם לכך שפחות ופחות אנשים היו מוכנים לעסוק בשמירת הספריה על הידע העצום שבה, העצמתה וקידומה.  אבדן הידע האיץ את מה שמקובל להגדיר כחשכת ימי הבניים (חשכת ימי הבניים הוא מונח בעייתי אבל לצרכי הדיון הזה בלבד). גם מצרים ואלכסנדריה מעולם לא חזרו להיות המרכז התרבותי המשמעותי כפי שהיו בתקופתה של היפאטיה.

קשה שלא לחשוב על כהני הדת השנאה וההקטנה של נשים אז כעכשיו בהקשר הזה. אין לי עניין לנקוב בשמות של האנשים החשוכים הללו. הם לא ראויים להזכר באותו פוסט עם היפאטיה.

במשך זמן רב מאוד זמן היו היהודים מזוהים עם הדרישה לסובלנות, פתיחות ועם הדרישה להשכלה לכול (או כך לפחות נוח לנו לחשוב). היפאטיה עצמה חייה ומותה הדגימו את הקשר בן היהדות, השכלה סובלנות ומה המשמעוית הרחבות והרות האסון של חוסר כבוד לערכים הללו. פעם, מי שהיה נגד נגד השכלה כללית ליברלית בד"כ גם התייצב גם נגד היהודים. כנראה שדברים השתנו מאז. לצערי חלקים חשובים בחברה היהודית/הישראלית אימצו אתוס שרק השכלה יהודית היא החשובה או שהיא היא הנעלה על כל הדברים האחרים. התפישה הזו כרוכה בד בבד עם שנאה להשכלה כללית, מדעים גם בהדרת נשים. הדברים שלובים ולא מהיום. אינני רוצה לעסוק כרגע מתי זה החל בדיוק. אני מתקשה לקבל את התזה, שהועלתה לאחרונה, כי הבעיה החלה ב 1967 (ויש לי סיבות טובות לא לקבל את התזה הזו).

מה שאני כן יודע שיש קשר חד חד ערכי בין חברה מתקדמת ותרבותית וליברלית ובין היחס לנשים (זה לא המדד היחידי אבל זה בהחלט מדד קריטי). תעשו אתם את החשבון היכן מדינת ישראל היום על הסקאלה.

הכיוון לטעמי מאוד ברור – אנחנו בדרך לחשיכה גדולה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.